Det er mange grunner til å lære seg norsk. De fleste som velger å lære seg norsk som fremmedspråk, gjør det fordi de bor i Norge.
Kanskje ønsker de å kunne kommunisere lettere med kollegaer, eller kanskje vil de være i stand til å hjelpe barna sine med norskleksene.
Det finnes imidlertid også nok av eksempler på folk som har lært seg språket av andre grunner. James Joyce lærte seg for eksempel norsk (strengt tatt dansk-norsk) for å lese Ibsens stykker i deres originale språkdrakt. Og Joyce er langt fra den eneste som har latt seg fascinere nok av norsk litteratur til å bli inspirert til å lære språket. Ønsker du å lære norsk på en grundig og praktisk måte, finnes det mange kurstilbud tilgjengelig.
Forfattere som Sigrid Undset, Jostein Gaarder, Karl Ove Knausgård og Maja Lunde har vært med på å sette Norge og det norske språket på kartet for litteraturinteresserte verden over. For ikke å snakke om tv-serien SKAM, som fikk en lojal og engasjert gruppe fans.
Man kan også se for seg at den nylig Oscar-nominerte filmen Verdens verste menneske har en interessevekkende effekt på sine internasjonale seere.
Andre som lærer norsk uten å bo i Norge, gjør det kanskje fordi de har norsk slekt. Hvis dette gjelder deg, ønsker du kanskje å kunne kommunisere bedre med dine norske slektninger, eller kanskje ønsker du bare et sterkere bånd til røttene dine.
Andre grunner til å lære språket, er at du drømmer om å flytte til Norge, eller at du samarbeider mye med nordmenn i forbindelse med jobb.
I denne artikkelen ser vi nærmere på hvilke kurs eller norsklærere som kan hjelpe deg med å lære norsk bedre. Hovedvekten av disse kursene finner du i Norge, men flere tilbys også digitalt. Vi tar også en rask titt på noen av de mange alternativene som finnes utenfor Norges grenser.

Fleksibel språklæring med en privatlærer i norsk
En gigantisk fordel med privatundervisning, er at de fleste privatlærere tilbyr digital undervisning. De siste årene har de aller fleste som ikke allerede var det, blitt godt kjent med nettbasert kommunikasjon.
Resultatet er at du kan ta kontakt med en privatlærer i norsk, uansett hvor du bor, og uansett hvilket nivå du er på.
For å ta Superprofs privatlærere som eksempel: Du kan akkurat nå velge blant 92 norsklærere i norsk som fremmedspråk som underviser online. De snakker mange forskjellige språk, noe som kan være verdifullt om du enda ikke kan kommunisere godt nok på norsk til at all kommunikasjonen kan foregå på dette språket.
Blant støttespråk finner du, i tillegg til engelsk, blant annet polsk, nederlandsk, fransk, spansk, portugisisk, hindi og arabisk.
Det er stor forskjell i prisen på denne typen undervisning, men privatundervisning er på generell basis litt dyrere enn gruppeundervisning. Det er fordi læreren vier hele sin oppmerksomhet til én person, altså deg, gjennom hele undervisningsøkten.
Kort sagt har du ingen medelever å dele kostnadene med. Fordelen er at denne typen undervisning er effektiv, siden undervisningen følger ditt utviklingstempo og legges opp med utgangspunkt i dine mål, styrker og svakheter.
Privatlæreren begynner med å gjøre en vurdering av hvilket nivå du ligger på. I tillegg snakker dere gjerne litt om hva du ønsker å oppnå med undervisningen. Dette danner utgangspunktet for undervisningsopplegget som læreren så utvikler.
Hvordan få god uttale på norsk om du ikke bor i Norge?
Det finnes mange nettressurser for deg som holder på å lære norsk – også mye som er gratis.
TikTok, Instagram og YouTube, for ikke å snakke om podkast-sfæren, flommer over av ressurser for deg som ønsker å lære norsk, både å snakke og å skrive. Mye er veldig bra, men det gjelder langt ifra alt. Det kan være vanskelig å vite hvilke råd du bør ta til deg, og hvilke som ikke er like viktige.
Den enkleste å beste måten å finne frem til de gode gratisressursene på er ofte å lese andres tilbakemeldinger og følge anbefalinger.
Ulempen med denne måten å lære uttale på er at den er lyttebasert. Lytting er viktig for å lære å kommunisere muntlig på et nytt språk, men vel så viktig er det å øve på å snakke.
Her er apper for språklæring et alternativ. I disse må du gjerne uttale ord, for at programmet så vurderer om uttalen er god nok eller ei. Du vil imidlertid fort oppdage at det er stor forskjell på å gjenta et ord eller en setning tilbake til mobilen din, og på å faktisk snakke med et levende menneske.
Hvis du ikke har noen å snakke norsk med i hverdagen, er norskopplæring Bergen og i andre byer med en privatlærer en fantastisk mulighet til å opparbeide deg gode muntlige ferdigheter i norsk. Her får du i én og samme økt høre norsk uttalt, øve på å formulere norske setninger og uttale dem rett – og viktige tilbakemeldinger på det du sier.

Hvis du velger en privatlærer som har norsk som morsmål, vil du dessuten gjerne legge deg tett opp mot denne personens dialekt. Det vil gi uttalen din et mer autentisk preg.
Hvis du vet at du skal flytte til Norge, kan det være lurt å velge en privatlærer som kommer fra det stedet du skal flytte til. Det vil være mye lettere å forstå folk fra Stavanger om du har øvd på norsk med noen som kommer derfra, enn om du har øvd med for eksempel en tromsøværing eller en fra Oslo.
Ved å lære gjennom samtale vil du dessuten gjerne slippe unna fallgruver som veldig stive formuleringer som avslører deg som en (relativ) nybegynner.
Gruppekurs i norsk
Den mest konvensjonelle måten å lære seg norsk på, er å ta et norskkurs (eller flere!).
Flyktninger og de som har kommet til Norge gjennom familiegjenforening, har rett og plikt til norskopplæring gjennom et introduksjonsprogram (en brosjyre for dette programmet er tilgjengelig på mange forskjellige språk når du trykker på lenken). Dette kan ta alt fra 3 måneder til 3 år.
Disse språkkursene drives av kommunen. Men det finnes også en rekke private og løsere kurs i norsk som fremmedspråk, som hvem som helst kan ta.
Blant noen av de som arrangerer norskkurs, kan vi nevne at Folkeuniversitetet har mange norskkurs spesielt rettet mot forskjellige områder innenfor yrkeslivet, og for folk med en bestemt språkbakgrunn, for eksempel polsk. De har avdelinger mange steder i landet, blant annet i Tromsø, Hønefoss, Bergen, Drammen og Trondheim.
Lingu er en annen kursleverandør som har kontorer flere steder i landet. De har kurs på dag- og kveldstid i relativt små grupper på 6–15 deltagere. Kurstilbudet varierer noe etter hvor du bor. Du finner imidlertid både kurs som tar utgangspunkt i kompetansenivå ut fra CEFR-skalaen, som går fra A1 (laveste nivå) til C2 (evner på høyde med morsmålsbrukere), og kurs som er spesielt rettet mot yrkeslivet, som norsk for helsepersonell.
Det er dessuten verdt å nevne at Lingu i Bergen jevnlig arrangerer gratis språkkafe. Denne typen arrangementer, med litt lavere skuldre enn et kurs, har vi laget en oversikt over som du bør sjekke ut!
Hvis du googler "norskkurs" + byen du bor i, er sjansen stor for at du finner et kurs som er aktuelt for deg.
Norsk for studenter
I 2020 var det nesten 9000 utvekslingsstudenter i Norge. I tillegg har vi alle dem som ønsker å studere i Norge, enten de drømmer om å studere norsk eller et helt annet fag.

Det finnes mange tilbud for internasjonale studenter i Norge (og også for internasjonale universitetsansatte). Både Universitetet i Oslo, NTNU og Universitetet i Bergen, for å nevne noen av de største, arrangerer kurs spesielt for sine internasjonale elever.
Ikke alle universiteter som tar inn utvekslingsstudenter, arrangerer egne kurs (det gjelder for eksempel Universitetet i Sørøst-Norge), men de gir i det minste god informasjon om hvor du kan finne kurs.
Flere studieprogrammer ved norske universiteter undervises i på engelsk. Det kan være krevende å følge et norsk studieløp om du ikke har jobbet lenge med språket, men alt er mulig. Om du velger sistnevnte, anbefaler vi imidlertid i aller høyeste grad at du tar norskkurs ved siden av studiene.
Men hva hvis du har lyst til å studere norsk ved et norsk universitet?
Det er verdt å merke seg at denne typen studier krever svært god norskkompetanse. På UiOs fagside for nordisk, presiserer de for eksempel at studiet ikke gir opplæring i norsk som fremmedspråk, og at det kreves tilnærmet morsmålskompetanse for å kunne henge med i undervisningen.
Dette er altså et fag for deg som ønsker å utforske språkets nyanser, særegenheter og historie. Hvis du fremdeles sliter med å holde en samtale med en nordmann, er du nok ikke helt klar for denne utfordringen. Det kan heller virke demotiverende. I slike tilfeller kan det være mer hensiktsmessig å starte med norskopplæring Stavanger eller andre byer for å bygge et solid språklig grunnlag før du vurderer universitetsstudier.
Studere norsk ved universiteter utenfor Norge
Det finnes også studieløp i norsk og skandinaviske språk ved universiteter utenfor Norge og Skandinavia. Dette er kanskje mest aktuelt for deg som kommer fra et land der det finnes et slikt tilbud.
Et eksempel på et universitet som tilbyr denne typen undervisning, er Universitetet i Amsterdam. Her kan du ta en bachelorgrad i dansk, svensk eller norsk, og du kan også gå videre og ta en mastergrad.
University of Minnesota har et program for germansk, slavisk, nordisk og nederlandsk språk og kultur. Norsk er blant språkene du kan lære deg her.
Tischner europeiske universitet i Krakow tilbyr blant annet en bachelorutdanning i norsk, med et businessperspektiv.
Det finnes altså mange muligheter for deg som vil lære norsk bedre, enten du bor i eller utenfor Norge. Uansett om du velger å lære språket på egen hånd eller bestemmer deg for å studere norsk på universitetet, har du alle muligheter for å lykkes.









